skip to Main Content

 

Ertesi Gün Hapı Hakkında Soru ve Cevaplar

ertesi-gun-ertesi-sabah-haplariGeçenlerde kondom yırtıldı ve ertesi gün hapını hemen aldım. Bu “kaza”dan sonra gebe kalmamak için kaç adet hap kullanmalıyım?

Ertesi gün hapının hemen alınması etkisini arttıracaktır. Yani her şeyi doğru yapmışsınız. Ertesi gün hapı, cinsel ilişkiden sonra sadece bir defa alınır. Normalde bir tabletten oluşur. Her biri yarımşar dozda iki tabletten oluşan daha eski bir ilaç da vardır. Bu tip ilaçta her iki tablet aynı anda yutulur. Ancak, ertesi gün hapının kullanımından sonra takip eden regl dönemine kadar korunmasız cinsel ilişki yaşamamak çok önemlidir. Yani: ya cinsel ilişki yaşanmamalı ya da kondom kullanılmalıdır. Yine de böyle bir durum yaşanırsa, lütfen hemen bir jinekoloğa gidin.

Ertesi gün hapını kullandım ve aynı gün tekrar korunmasız cinsel ilişki yaşadım! Bu durumda ertesi gün hapı, 2 gün için de yeterli midir? Ya da yeniden hap almalı mıyım?

Ertesi gün hapının kullanımı, “yaşanmış” cinsel ilişki için “geçerlidir“. Bunun bir istisnası, hapın kullanıldığı günde yeniden bir cinsel ilişki yaşanmasıdır. Bu durumda, “ertesi gün hapı“nın sağladığı olanaklar çerçevesinde korunmuş olursunuz. Yeniden yaşanan cinsel ilişkinin, “ertesi gün hapı“nın kullanımından bir veya daha fazla gün sonrasında gerçekleşmesi durumunda, büyük bir gebelik riski söz konusu olur. Böyle bir durumda acilen jinekoloğa gidilmelidir.

Kız arkadaşım, “ertesi gün hapı”nın reçetesiz de alınabileceğini ve eczaneye, kendisini jinekoloğun yolladığını söylemenin yeterli olacağını söyledi, bu doğru mu?

Hayır, “ertesi gün hapı” reçeteye tabidir. Bu yüzden her zaman doktorun düzenleyeceği bir reçete gereklidir.

Ertesi gün hapının kullanımı sonrasında hamile kalmak için ne kadar zaman geçmelidir?

“Ertesi gün hapı”nın doğurganlık üzerinde genel olarak bir etkisi söz konusu değildir. Bu hap, sadece kullanımına sebep olan cinsel ilişki nedeniyle ortaya çıkabilecek bir gebeliği, yüksek bir olasılıkla engeller. Takip eden adet döngüsü çoğu durumda yine çok normaldir ve dolayısıyla doğurganlığa elverişlidir. Hatta ertesi gün hapının kullanımından sonra yeniden yaşanan cinsel ilişkinin aynı adet döngüsünde gebeliğe yol açabileceği de göz ardı edilmemelidir. Ertesi gün hapının kullanımından sonra takip eden regl dönemi başlayana kadar normal doğum kontrol hapı kullanımına devam edilse dahi, kondom ile korunmak gerektiğinin söylenme sebebi de budur.

Hapı aldıktan bir ay sonra regl olmuyorum. Bu normal midir?

İstisnai durumlarda regl tarihi ileri veya geri kayabilmektedir. Regl tarihinin bir haftadan daha fazla gecikmiş olması durumunda, bir gebelik testi ve/veya bir jinekoloğu ziyareti etmeniz önerilmektedir.

“Ertesi gün hapı”nı iki kere arka arkaya kullanabilir miyiz? Bu şekilde yan etkilerinin daha fazla, buna karşın etkisinin daha az olacağını duydum

İki adet hapın arka arkaya alımında etkinin daha zayıf olacağını güvenilir şekilde gösteren veriler yoktur. Doktorunuza danışın. Ama söz konusu yan etkilerin iki kat hissedilmesi riski tabii ki yükselmektedir. Bu durum bile istenmeden gebe kalmaktan daha iyidir, ama bu duruma girmekten kaçınmak en iyisi olacaktır.

İstisnai durumlarda ertesi gün hapı reçetesiz de satın alınabilir mi, bilginiz var mı? Örneğin hafta sonunda veya acil servise ya da hastaneye gitmenin mümkün olmadığı durumlarda reçetesiz şekilde alabilir miyim?

Ertesi gün hapı sadece reçete ile satın alınabilir. Yani çok kolay olmasa da: mümkün olduğunca hızlı bir şekilde acil servise veya hastaneye gidip ve reçetenizi yazdırın.

Kısa süre önce “ertesi gün hapı” kullandım. İlk defa alıyorum. Ama şimdi, kusarım ve baş ağrısı çekerim diye korkuyorum. Yan etkiler her zaman ortaya çıkar mı?

Hayır, yan etkiler kişiseldir ve herkeste farklı kuvvette ortaya çıkar, ya da hiç görülmez. Normalde ertesi gün hapının yan etkileri, hafif yan etkilerden orta düzeyli yan etkilere kadar değişir ve kendiliğinden yeniden kaybolur.

Ertesi gün hapı kullandım, ama bende hiçbir yan etkisi ortaya çıkmadı! Bu durum normal mi, yoksa “ertesi gün hapı”nı tekrar kullanmalı mıyım? Hiçbir yan etki ortaya çıkmadığına göre, ben şimdi hamile miyim?

Evet, bu durum normal. İlaçların yan etkisi her zaman mutlak suretle ortaya çıkmaz. Sizin hiçbir yan etki hissetmemeniz, gebe olduğunuz anlamına gelmez.

Antibiyotik kullandım. Normal doğum kontrol hapının antibiyotik kullanımında tam olarak etki gösteremeyebileceğini biliyorum, ama korunmasız cinsel ilişki yaşadım ve ertesi gün hapını kullandım. Antibiyotik hala etki gösterebileceğinden gebe kalmaktan korkuyorum. Bu mümkün mü?

Çok doğru yapmışsınız. Antibiyotikler doğum kontrol haplarının etkisini olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun nedeni, bağırsak florasını etkilemeleri ve böylece etken maddelerin emilimini engelleye bilmeleridir. “Ertesi gün hapları”nın içindeki etken maddelerin konsantrasyonu daha yüksektir ve dolayısıyla bir etki azalması beklenmez.

ertesi-gun-ertesi-sabah-haplari2Bir hafta önce korunma halkasını kullanmayı kestim. Hamile kalmış olabilir miyim… Bu mümkün mü? Çünkü normal doğum kontrol hapını kaldıramıyorum ve şu an ertesi gün hapını kullanmaktan da korkuyorum…

Eğer korunma halkasını kullanmayı bir hafta önce bıraktıysanız, bu süre içerisinde cinsel ilişki yaşadıysanız ve şu an artık bir korunma halkası kullanmıyorsanız, durum tehlikeli olabilir. Spermler 5 güne kadar sağ kalabilir ve yumurtlamanız artık baskılanmadığından, yumurtlama ve döllenme meydana gelebilir. Ertesi gün hapı bu durumda gebeliği önleyebilmek için net bir imkan sunar. Jinekoloğunuzla görüşmenizde fayda var.

Jinekoloğumun dediğine göre, bir ihtiyaç olmadığı halde ertesi gün hapını kullanmakla kötü mü ettim?

“Ertesi gün hapı”nın ne zaman gerekli olmayacağını öngörmek, nispeten zordur. Yani bir tane fazladan kullanmış olmak, gerekli olabilecek olanı kullanmamış olmaktan daha iyidir. Ortaya çıkabilecek yan etkilerin dışında bir sorun olmayacaktır. Sadece bir sonraki regl dönemine kadar, normal bir doğum kontrol hapı kullansan dahi her halükarda kondomla korunmalısınız.

“Ertesi gün hapı” bu adet döngüsündeki gebelik kontrolünü etkiler mi, yoksa alışkın olduğumuz gibi 7 gün doğum kontrol hapı kullanarak mı korunmuş olacağım?

Korunmasız bir cinsel ilişki sonrasında doğum kontrol hapının kullanımına devam edilmelidir. Ancak bu döngü için artık güvenilir koruma sağlayacak etkide olmaz. “Ertesi gün hapı”nın kullanımından sonra bu nedenle ve her halükarda bir sonraki adet kanamasına veya doğum kontrol haplarına ara verilen bir sonraki döneme kadar kondomla korunma yapılmalıdır.

“Ertesi gün hapı” bir tür kürtaj mıdır?

Hayir. “Çocuk düşürme hapı” değildir “Ertesi gün hapı”. “Ertesi gün hapı” yumurtlamanın baskılanmasında etkilidir ve böylece etki şekliyle normal doğum kontrol haplarına benzer. Fakat normal doğum kontrol hapı, koruyucu bir etki oluşturmak için bir kaç gün ve bir çok tablet gerektirir. “Ertesi gün hapı” ise bu etkiye en kısa zamanda ve sadece bir tabletle ulaşır. Bir yumurta hücresi halihazırda döllenmiş veya yuvalanmışsa, ertesi gün hapı artık etkili olmaz.

Doğum kontrol hapımı kullanmayı unuttum ve bu nedenle ertesi günü hapı kullandım. Bu durumda doğum kontrol hapımı kullanmaya devam etmeli miyim, yoksa kesmeli miyim?

Doğum kontrol hapını kullanmaya devam etmeniz en iyisi olacaktır. Ancak buna rağmen, bir daha ki kanamaya kadar geçen zamanda (hapa ara verilen sürede) ek olarak kondom kullanılmalıdır. Eğer hapa ara verilen sürede bir geri çekilme kanaması gerçekleşmese, gebelik ihtimalini göz önünde tutmalı ve bir jinekoloğa gitmelisiniz. Eğer ki, devamlı alınan ve normalde bir geri çekilme kanaması yaşanmayan doğum kontrol hapları (mini haplar, ya da sözde uzun siklus durumlarındaki kombine haplar) söz konusu ise, işi sağlama almak için yaklaşık 2-3 hafta sonra bir gebelik testi yapılabilir.

“Ertesi gün hapını” nereden ve nasıl satın alabilirim?

“Ertesi gün hapı” eczaneden alınır. Ve ancak doktorun önceden verdiği bir reçete ile alınabilinir.

Ertesi gün hapını reçete ile aldım. İki gün sonra yine bir kaza oldu (korunmasız cinsel ilişki yaşadım) ve ertesi gün hapını tekrar kullandım. Böylesi bir durumda ertesi gün hapı hala etkili olur mu?

Ertesi gün hapı yumurtlamayı geciktirir ve dolayısıyla sadece belirli bir süre koruyucu olur. Yani ertesi gün hapının kullanımından sonra yeniden yaşanan bir cinsel ilişkide, artık bir koruyucu etkisinin olmaması söz konusu olabilir. Aslında ertesi gün haplarının prospektüslerinde hapın aynı adet döngüsünde birden fazla kullanılması önerilmemektedir, ama ilacın etki mekanizması itibarıyla, yumurtlama tarihinin yeniden hap kullanımında daha da ileriye kayacağı ve durumun bu şekilde kurtarılabileceği düşünülebilir. Bu yüzden doktorlar sizinle görüştükten sonra, böyle bir durum yaşanmış ise, yeni bir hap daha yazar. Ancak ikinci bir kullanımın etkisi konusundaki veri kayıtları çok geniş değildir. Dolayısıyla böyle bir duruma düşmekten mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Erkek arkadaşımla cinsel ilişki yaşadım ve korunmayı unuttum. Şimdi ertesi gün hapı kullanmak istiyorum. Ertesi gün hapını kullanabilmek için korunmasız cinsel ilişki sonrasında ne kadar sürem var?

Lütfen zaman kaybetmeyin ve derhal bir jinekoloğa başvurun! Beklenen her gün, yumurtlamanın başlama olasılığı artar ve yumurtlama başladıktan sonra ertesi gün hapının artık bir etkisi olmaz.

Son doğum kontrol hapımı 5 gün önce, ama bir defasında düzensiz şekilde kullandım. O gün cinsel ilişki de yaşadım. Şimdi 5. gün olmasına rağmen hala regl olmadım; işimi sağlama almak için ertesi gün hapını gene de almalı mıyım, yoksa beklemeli miyim?

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkiden sonra en fazla 5 gün içerisinde kullanılmalıdır (dikkat: sadece yeni ertesi günü hapı için geçerlidir). Korunmasız cinsel ilişki –senin söylediklerine göre– doğum kontrol hapını düzensiz aldığın zaman meydana gelmiş. Eğer ki korunmasız cinsel ilişkinden bugüne 5 günden fazla zaman geçtiyse, ertesi gün hapı artık yardımcı olamaz. Lütfen bir jinekologa git ve bu durumu netleştir. Eğer her şey yolundaysa, bir dahaki sefer riskli bir durumda olduğunda (örneğin doğum kontrol hapını unuttuğunda) hemen harekete geç ve doktora ertesi gün hapını yazdır.

Dün akşam korunmasız cinsel ilişki yaşadım ve ancak üzülerek söylemek zorundayım ki, ulaşabileceğim bir acil tıbbi yardım servisi yoktu. Dolayısıyla sormak istiyorum: yarın gün içinde jinekoloğa gitmem yeterli olur mu, yoksa geç kalmış olur muyum?

Ertesi gün hapının adet döngüsünde artık etki gösteremediği bir noktaya ulaşılması anlamında bekleme ne kadar uzarsa, risk de o kadar artar. Dolayısıyla, ertesi gün hapını mümkün olduğu kadar çabuk bir şekilde alman kesinlikle daha iyi olacaktır. Belki de komşu yerlerde nöbetçi doktor vardır. Çoğu zaman nöbetçi eczaneler de yardımcı olabilir.

Reglimin son günlerinde korunmasız cinsel ilişki yaşadım ve aynı gün içinde ertesi gün hapını kullandım. Ertesi gün hapının etki etme olasılığı ne kadar yüksektir? Kaç gün geçtikten sonra yeniden korumalı cinsel ilişki yaşayabilirim?

Ertesi gün hapı, henüz regl esnasında kullanıldığında, yumurtlamanın başlamış veya çok yakında başlayacak olması ihtimali düşüktür. Yani, ertesi gün hapının etkisini göstermesi ihtimali çok yüksektir. Hapı, korunmasız ilişkiden hemen sonra almış olman da çok iyi. Ertesi gün hapının kullanımından bir sonraki regl kanamana kadar her zaman kondomla korunmak gerekir (veya cinsel ilişkiden sakınılmalıdır). Bu husus, korunmak için normal doğum kontrol hapı kullanıldığında da geçerlidir. Bir sonraki adet döngüsünden itibaren gene normal doğum kontrol hapı ile tamamen korunmuş hale gelirsiniz.

Ertesi gün hapı kullandım ve 4 gün sonrasında kanamalarım oldu. Ama doğum kontrol hapı blisterinin daha yarısındayım. Bu normal midir? Ne yapmalıyım?

Böyle şeyler olabilir. Ertesi gün hapının veya ertesi gün hapının kullanımına neden olan tetikleyici faktörün (kusma, ishal, hap almayı unutma, …), kullandığın kombinasyon hapının hormonlar dengesini alt üst etmesi ve böylece kanama ortaya çıkmış olması mümkündür. Normal hapını kullanmaya devam etmelisin, ama bir sonraki kanamana kadar (hapa ara verdiğin sürede) yaşayacağın cinsel ilişkilerde mutlaka kondom ile de korunmalısın. Kanama, hapa ara verdiğin sürede gerçekleşmelidir. Eğer böyle olmazsa, işini sağlama almak için gebelik testi yapman daha iyi olacaktır.

7 günlük aranın ardından 3 gün hap almayı unuttum. Cuma günü kullanmam gerekiyordu, ama ancak pazartesi günü aldım. Bu durumda ertesi gün hapını kullanmalı mıyım, ya da korumanın etkili olmamasının ihtimali ne kadar yüksektir?

Lütfen bir an önce bir jinekoloğa gidin! Normal hapın koruyucu etkisi, gecikmeden dolayı artık garanti değildir, bu riske girmemelisiniz!

Doğum kontrol hapını çarşamba günü kullandım ama cuma günü unuttum ve aynı gün korunmasız cinsel ilişki yaşadım. Doğum kontrol hapını cumartesi günü sonradan aldım (2 adet). Ertesi gün hapı gerekir mi?

Doğum kontrolü hapı üreticileri, normal durum itibarıyla hapın kullanımının 12 saatlik bir zaman aralığını geçecek şekilde unutulmasının, hapın etkisini olumsuz yönde etkileyeceğini belirtmektedir. Bu durum, özellikle de hapın kullanıldığı ilk 7 gün için geçerlidir. Yani sende bir gebelik riski söz konusu. Lütfen doğum kontrol hapının prospektüsüne tekrar bak. Eğer aksi bir şey yazılı değilse, doğrudan doktora gidip ertesi gün hapını yazdırman daha iyi olacaktır.

Doğum kontrol hapını almayı 10. ve 11. günlerinde unuttum ve her iki günde de cinsel ilişki yaşadım. Şimdi ne yapmalıyım?

Doğum kontrol hapının iki defa unutulması hapın etkisini olumsuz yönde etkileyebilir ve acil durum korunması için bir işarettir. Bir an önce doktora gitmelisin; doktor sana büyük ihtimalle ertesi gün hapı yazacaktır.

Ertesi günü hapına rağmen gebe kalınabilir mi?

Ertesi gün hapı %100 garanti vermez. Yeni ertesi gün hapıyla ilacın etkisi bir kez daha arttırılabilecek olsa da, her zaman belirli bir risk kalır. Dolayısıyla ertesi gün hapının, normal bir korunma yöntemi olarak da kullanılmaması gerekir. Ancak ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebe kalınmaması için çok iyi bir fırsat sunar. Cinsel ilişkinin korunmasız şekilde gerçekleşmiş olduğu fark edildikten sonra, ertesi gün hapını mümkün olduğu kadar erkenden alarak ilacın etkisini iyileştirmeye katkıda bulunabiliriz. Ne kadar erken alınırsa, etkisi de o kadar iyi olacaktır. Ertesi gün hapının kullanımına rağmen ortaya çıkan bir gebelik, normal bir gebelikten daha problemli değildir. Fakat ertesi gün hapı, istenmeyen bir ilaç etkisi sunar ve doktorun bu durumdan haberdar edilmesi ve böylece doktorun, gebelik hakkında ilgili ilacın üreticisine (isimsiz şekilde) sonradan bilgi vermesine imkan tanınması gerekir.

Farkında olmadan gebe kalmış olabilir miyim?

Gebeliğin, kadın tarafından birkaç ay bile fark edilmediği durumlar vardır. Bu tip durumlar nadirdir, ancak vardır. Fakat şüphelenilmesi durumunda (eczaneden veya jinekologdan) gebelik testi temin edilebilir. Eğer vücudunda sana tuhaf gelen değişiklikler fark edersen, bir jinekologu aramak her zaman mantıklı olacaktır. Bu vesileyle, adet döngünü etkileyen belirli hastalıklar da güvenilir bir şekilde teşhis edilebilir.

Doğum kontrol hapını aylık kanamamın ilk gününden beri kullanıyorum. Hal böyleyken, hapları bazen sabahları bazen akşamları kullandığım oldu. Döngümün 6. gününde cinsel ilişki yaşadım. Ertesi günü hapını kullanmalı mıyım? Hamile kalmış olabilir miyim?

Riskinin ne kadar yüksek olduğunu tahmin etmek biraz zor. Çoğu doğum kontrol hapı üreticisi, kendi ilaçları için 12 saatlik bir güvenlik payı belirtir. Bir diğer ifadeyle, eğer ki unutulan bir hap takip eden 12 saat içerisinde kullanılırsa, bir korunmanın varlığından söz edilebilir. Ancak senin bu 12 saatlik çerçevede kalmış olman pek mümkün görünmüyor. Ayrıca, doğum kontrol hapının kullanıldığı ilk hafta, hapın korunmanın temelini inşa etmesi açısından çok önemlidir. Bu işi netleştirmek için doktorunla iletişime geçmen daha iyi olacaktır. Eğer ki cinsel ilişkin çok erken döneme denk gelmediyse, ertesi gün hapının hala yardımı olabilir. Ama bu durumla bir an önce ilgilenmelisin, çünkü ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkinin ardından ne kadar çabuk alınırsa, etkisi o kadar iyi olacaktır.

19 yaşındayım, bu sabah ikinci cinsel ilişkimi yaşadım ve –üzgünüm ki– korunmadım. Gerçekten ne yapmam gerektiğini bilmiyorum –hafta sonunda açık doktor bulamam ve hiçbir şekilde hamile kalma şansım yok, yoksa işimi kaybederim!

Öncelikle panik yapma. Hafta sonunda da ertesi gün hapını bulmanın olanakları var. Adresleri ve telefon numaraları günlük gazetelerde bulunabilecek nöbetçi doktorlar var. Alternatif olarak, bir hastaneye gidip acil servise danışma imkanın da var. Ama gitmeden telefonla araman iyi olacaktır. “Acil durum planı” ve “Nereden yardım alabilirim” bölümlerine de lütfen göz at. Lütfen pazartesine erteleme! Ertesi gün hapını ne kadar erken alırsan, etkisine o kadar güvenebilirsin. Bu durum, piyasada bulunan her iki etken madde için de geçerlidir.

Pazar günü cinsel ilişki yaşadım. Ve pazartesi ile salı günleri maalesef doktora gidemedim. Çarşamba günü gitsem ve yeni ertesi gün hapı alsam olur mu, yoksa geç kalmış olur muyum?

Henüz çok geç değil. Ama yeni ertesi gün hapın için de aynısı geçerli: ne kadar erken alırsan, o kadar iyi olur! Aslında bugün bile mesela acil servisten reçete almayı denemelisin.

Sanırım ertesi gün hapını yumurtlamam gerçekleştikten sonra aldım (doğum kontrol hapını 12. günde almayı unuttum, ertesi gün hapını 16. günde aldım). Şimdi bu durum, geri çekilme kanamam olana kadar sonradan da korunduğum anlamına gelir mi?

Yumurtlamanın, adet döngüsünün günleri esasında hesaplanması doğal bir adet döngüsünde bile hiç güvenilir değildir ve hapla korunma yapıldığında artık hiç mümkün olmaz. Dolayısıyla bu hesaplamayla hiçbir şekilde korunduğunu varsayamazsın. Bir sonraki kanamana kadar kesinlikle kondomla korunmalısın. Doğum kontrol hapını bu arada her zamanki gibi kullanmaya devam et. Eğer ki doğum kontrol hapını almayı bir daha unutacak olursan, ertesi gün hapını lütfen daha erkenden al. Ne kadar erken alırsan, etkisi o kadar güvenilir olacaktır.

Yıllardır doğum kontrol hapı kullanıyorum ve dün cinsel ilişki yaşadım. Nezle olduğum için bugün doktordaydım ve şimdi antibiyotik kullanmam gerekiyor. Antibiyotik, doğum kontrol hapının etkisini kısıtladığından bir sonraki reglime kadar elbette ki ek olarak korunacağım. Dünkü cinsel ilişkiden dolayı sonrasında bir şey olabilir mi? Spermler hala canlı olabilir, öyle değil mi?

Evet, dünkü cinsel ilişkin bir risk oluşturabilir. Spermler kadın vücudunda yaklaşık 5 gün kadar dölleme özelliklerini muhafaza eder. Yani eğer ki hapının etkisinin kısıtlanması nedeniyle yumurtlama (ovülasyon) gerçekleşirse, henüz dölleme yapabilir durumdaki spermler bir gebeliğe yol açabilir. Ancak ertesi gün hapı bu duruma müdahale edebilir ve dünkü cinsel ilişkiden meydana gelebilecek riski ortadan kaldırabilir.

Gayet normal şekilde hapla korunuyorum ve perşembe akşamı cinsel ilişki yaşadım. Cuma günü kız arkadaşlarımla hoşça eğlendim ve maalesef eğlencenin gecesinde kustum, yani hapı çıkardım. Kız arkadaşlarımdan biri, ertesi gün hapını kullanmamın iyi olacağını söyledi. Bu doğru mu?

Evet, bu doğru. Doğum kontrol hapını aldıktan sonraki 12 saat içerisinde başka bir hap almadıysan, korunma hapının etkisi engellenmiş olabilir. Spermlerin sağ kalabilme süresi nedeniyle Perşembe günkü cinsel ilişki de tehlike yaratabilir. Böyle bir durumda ertesi gün hapı kullanılmalıdır.

Erkek arkadaşımla seks yaptım ve kondom yırtıldı. 14 yaşındayım. Doktora gidersem, doktor ebeveynlerime haber verir mi? Ebeveynlerimin bu durumdan haberi olursa, başım büyük belaya girer. Ben Müslümanım.

Ebeveynlere bilgi verilmesi açısından belirli bir yaş sınırı yoktur. Eğer ki doktor, gencin rıza verme ehliyetine sahip olduğunu fark edebilir ise, durumun gizliliğini koruması gerekir. Rıza verme ehliyeti, müdahalenin anlamını ve sonuçlarını değerlendirebilecek durumda olunması gerektiği anlamına gelir. Senin durumundaki bazı hususlar, bu durumun geçerli olduğunu göstermektedir: 1) Yırtılan kondom nedeniyle gebe kalabileceğini fark etmişsin. 2) İçinde bulunduğun durumda, müdahale için bir imkan olduğunu ve bu hizmete nasıl (yani jinekoloğdan) erişebileceğini biliyorsun. 3) Senin yaşında gebe kalmanın doğurabileceği sonuçları kestirebiliyorsun (zaten bunun için buna karşı bir şeyler yapmak istiyorsun) ve bu sebeple tıbbi müdahaleye başvuruyorsun. Lütfen bir an önce doktora git. Diğer tüm çözümler mantıksız olacaktır. Ve eğer ki bu konu bir şekilde açılırsa, ebeveynlerinin bu durumdan haberdar olmasını istemediğini doktoruna söyle.

Korunmasız cinsel ilişki yaşadım. Ama erkek arkadaşım içime boşalmadı. Buna rağmen hamile kalmış olabilir miyim?

Coitus interruptus denilen ve erkeğin organını ejakülasyondan (boşalmadan) önce vajinadan dışarı çekmesi şeklinde gerçekleşen korunma yöntemi, güvenilir olmayan korunma yöntemlerindendir. Bunun nedeni, diğer nedenlerin yanı sıra cinsel ilişki öncesinde ve esnasında belli bir salgının idrar yoluna (üretra) salınmasıdır. Bu salgıya pre-ejakülat (veya pre-seminal sıvı) ve daha iyi bilindiği haliyle “mezi” veya “zevk suyu” denir. Yeni bir araştırma, erkeklerin yaklaşık %40’ında bu salgıda sperm bulunduğunu göstermiştir. Yani eğer ki gebelik istenmiyorsa, bu yönteme güvenmemek gerekir.

İki doğum kontrol hapı blisteri arasında kalan, hapa ara verilen sürede yaşanan cinsel ilişki gebeliğe neden olabilir mi?

Hap alınmayan süre (yani hapa ara verilen süre), iki hap blisteri arasında geçen süredir. Çoğu kombine haplar (östrojen ve gestajen içeren haplar) itibarıyla, 21 gün süresince birer hap alınır ve sonraki 7 gün hap alımına ara verilir. Daha sonra yeni blistere başlanır. Gebelikten korunma etkisi, hapa ara verilen süre de dahil olmak üzere bütün süre boyunca varlığını sürdürür. Hapa ara verilen sürede hormonların geri çekilmesi yüzünden normal olarak kanama da meydana gelir. Bir çok çift, kanama döneminde cinsel ilişkiye girmez. Ancak bu durumun başka nedenleri vardır ve hapın bu zaman aralığındaki koruma güvenliği ile hiçbir ilgisi yoktur. Fakat buradaki önemli nokta, hapa ara verilen sürenin uzatılmamasıdır. Aksi takdirde hapın koruyucu etkisi olumsuz şekilde etkilenir ve gebeliğe yol açılabilir. Böyle bir durum meydana gelir ise, ertesi gün hapı gene yardımcı olabilir.

 

Back To Top
escort kadıköy ümraniye escort ataşehir escort kadıköy escort bayan ümraniye escort kartal escort bayan escort ataşehir escort anadolu yakası escort bayan escort antalya escort ataşehir escort bostancı escort kadıköy escort